TUREK

moje miasto

Historia miasta

Według językoznawców nazwa miasta wywodzi się od tura, zwierzęcia licznie niegdyś zamieszkującego puszcze dawnej Rzeczypospolitej (ostatnie sztuki wymarły w XVI wieku). Położone we wschodniej Wielkopolsce należy do najstarszych w kraju. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1341.
Turek ma bogatą historię. Przez stulecia mieszkali tutaj przedstawiciele różnych wyznań, dając przykład, że możliwe jest mimo różnicy poglądów wspólne życie i praca dla dobra lokalnej społeczności. Ślady tego współistnienia można odnaleźć i dziś. Wystarczy krótki spacer po mieście, by się o tym przekonać.
Perłą Turku jest Rynek – jeden z najpiękniejszych nie tylko w Wielkopolsce – z secesyjnymi kamienicami i budynkiem ratusza. Urodę tego miejsca doceniają odwiedzający miasto goście. Doceniła je również wybitna pisarka Maria Dąbrowska, pisząc o nim ciepło w swych pamiętnikach.
Turek to miasto o tradycjach tkackich sięgających XVI w. Spacerując po mieście, trzeba obejrzeć domy tkaczy z XIX w. przy ul. Kaliskiej i Żeromskiego, mające cechy architektury późnoklasycystycznej. Na elewacjach zachowały się oryginalne dekoracje. Unikatowe pamiątki z przeszłości dokumentujące pracę sukienników i włókniarzy eksponowane są w Muzeum Rzemiosła Tkackiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: